Varikosel ve Doğurganlık - Çocuk Sahibi Olmanızı Engeller mi?

  LaimCorner

  0/5 stars (0 votes)

  Kısırlığın en yaygın nedeninin varikosel olduğuna inanılsa da bu konu tartışmalıdır. Kısırlık tedavisi gören erkeklerin %39'unda varikosel vardır. Daha önce çocuk sahibi olup şimdi yapamayanların %80'inde varikosel var. İyi haber şu ki, varikosel tedavi edildiğinde doğurganlık geri yüklenebilir.

   

  Varikosel nedir? Testislerden kalbe doğru giden damarlar anormal şekilde şiştiğinde, bu damarların içindeki tek yönlü kapakçıklar bozulur ve kanın yerçekimine karşı yokuş yukarı pompalanması zorlaşır. Kan, testislerin etrafındaki damarlarda birikir, onları gerer ve genişleterek bir varikosel oluşturur. Uygun kan akışı olmadan testisler yetersiz beslenir, kirlenir ve aşırı ısınır.

   

  Aşırı ısınmanın erkek kısırlığında en büyük suçlu olduğundan şüpheleniliyor. Spermin vücut sıcaklığından 4-6 derece Fahrenhayt daha soğuk olması gerekir. Bu yüzden skrotum vücudun altına asılır. Aslında, bir Japon doğum kontrol yöntemi, erkeğin günlük sıcak banyo yapması içindir. Bazı araştırmalar, skrotal sıcaklıkta sadece bir derece Fahrenheit'lik bir artışın doğurganlığı %40'a kadar bozabileceğini göstermektedir.

   

  Varikoselinizin olması mutlaka doğurganlık problemleriniz olacağı anlamına gelmez. Varikoselli erkeklerin sadece %25'inde doğurganlık sorunu vardır. Aslında, büyük varikoselleri olan birçok erkek mükemmel sperm sayısına sahiptir.

   

  Genellikle bir varikoselden kaynaklanmış gibi görünen bir doğurganlık sorununun başka bir şeyden kaynaklandığı ortaya çıkar. Varikosel ameliyatı, hastaların sadece %30'unda sperm sayısında ve hareketliliğinde bir iyileşme ile sonuçlanacaktır. Kısırlık klinikleri işleten kişiler varikosel, kontrollü araştırmaların varikosel ameliyatından sonra gebelik oranının düzelmediğini gösterdiğini ve bu nedenle paranızı varikosel ameliyatına harcamaktansa "yardımcı üreme teknikleri" için kliniklerinde harcamanın daha iyi olduğunu iddia ediyor. İddialarından şüpheliyim.

   

  Bu mücevheri bir kısırlık kliniği web sitesinde buldum: "Bugün, çoğu kısırlık uzmanı varikoselli kısır erkeklerin varikosel ameliyatı yerine IVF'ye girmeyi düşünmelerini tavsiye ediyor." Tüp bebek, kısırlık uzmanları tarafından sunulan bir hizmettir. Varikosel ameliyatı değildir. Temel olarak, "Paranızı başka bir yere değil, hizmetlerimize harcamanızı tavsiye ediyoruz" diyorlar.

  Cerrahlar, varikosel onarımından sonra semen kalitesinin hastaların %67'sinde iyileştiğini ve en fazla gelişmenin sperm sayısından ziyade sperm hareketliliğinde görüldüğünü iddia ediyor. Düzeltilmemiş varikosellerde yüzde 10'luk bir gebelik oranıyla karşılaştırıldığında, gebelik oranı ilk yıldan sonra %40 ve ikinci yıldan sonra %60'a kadar çıkmaktadır. Ortalama gebelik, ameliyattan 6 ila 9 ay sonra ortaya çıkar.

   

  Ameliyattan sonra sperm sayısındaki iyileşme hemen olmayabilir, çünkü bir spermin doğduğu andan harekete geçmeye hazır olduğu zamana kadar 3 ay sürer (olgunlaşması 70 gün ve duktal sistemden 15-20 gün geçiş). Bir çocuk yaratmak bir yıl sürer. Üç ay çuvalda, 9 ay anne karnında. Spermin döllediği yumurta, döllenme anında on yaşında olabilir.

   

  Birkaç çalışma, varikoselli erkeklerde testosteron düzeylerinde bir düşüş olduğunu göstermiştir, ancak genellikle hala normal aralıktadır.

   

  Düşük serum testosteron düzeyleri olan kısır erkeklerde varikoselin çıkarılmasının serum testosteron düzeylerini iyileştirdiği gösterilmiştir.

   

  Varikosel genellikle skrotumun sol tarafında görülür, ancak her iki tarafı da tutabilir. Varikosel sağlık açısından risk oluşturmaz ve tedavi gerektirmez.

   

  Düşük sperm sayısına sahip olduğunuz teşhisi konduysa, meni kalitesinin ve miktarının sabit olmadığını ve kısa bir süre içinde büyük ölçüde değişme eğiliminde olduğunu bilmelisiniz. Bu nedenle, teşhisi geçerli olarak kabul etmeden önce belirli bir süre boyunca birkaç test yaptırmalısınız.